INHALACJE

Jak się leczy chorobę, jakie leki w jaki sposób się podaje, jak powinno przebiegać leczenie. Zaznaczamy, że opisywane tu rzeczy nie są zaleceniami i aby je zastosować bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem.
Ewelina
Aktywista

INHALACJE

Post autor: Ewelina » śr 19 paź, 2011 07:36

Mam pytanie ,mamy teraz 5 inhalacji dziennie 2 kolistyna ,2 sol i pulmozyma i robię tak;rano sól + drenaż i zaraz robię kolistyne ,ok.16 pulmozyme ,potem ok.20 sól + drenaż i kolistyna.Chodzi mi o to czy zaraz po tej soli i drenażu robic kolistyne ,czy troche odczekac i czy klepac przed tą pulmozymą , bo nie wiem czy przy 5 inhalacjach wystarczą tylko 2 drenaże?

julasek
Aktywista
Kontakt:

Re: INHALACJE

Post autor: julasek » śr 19 paź, 2011 07:45

hej, ja na kolistynie się nie znam, ale wiem ze przed pulmozyme jest zalecany drenaż, żeby oczyścic drogi oddechowe i umozliwic wprowadzenie leku jak najgłębiej...
ObrazekObrazek

helfajer
Aktywista
Kontakt:

Post autor: helfajer » śr 19 paź, 2011 08:34

Hej,

Ja mam taki sam rozkład dnia jak Ty. Między solą a Kolistyną zalecone mam ok. 20 minut przerwy. W trakcie przerwy robię kawę, coś do jedzenia, itp :-D

5 razy to chyba nie trzeba oklepywać. Kolistyna jako antybiotyk ma za zadanie wytępić pseudomonasa, więc oklepywanie jako tako jest chyba zbędne. Po soli i pulmozyme oklepywanie jak najbardziej wskazane.
Mukowiscydoza jest jak alkohol ... Ja ją w twarz ... Ona mnie na ziemię. Ale codziennie rano wstaję i leję ją dalej!

3 x "A" - Agitacja, Agitacja i jeszcze raz Agitacja - http://www.muko.smolarnia.org

sylwus
Aktywista
Kontakt:

Post autor: sylwus » śr 19 paź, 2011 08:44

He he Helfajer to tak fajnie napisze ze odrazu człowiekowi humor sie poprawia:) i my mamy podobnie tylko Wiki nie ma inhalacji ze soli tylko Ventolin w aerozolu po ventolinie klepiemy i jak robert robie sobie kawe:) potem kolistyna i ja klepie przed pulmozyme na wieczór znów ventolin drenaż i kolistyna:)
Obrazek

helfajer
Aktywista
Kontakt:

Post autor: helfajer » śr 19 paź, 2011 09:03

I zapomniałem dodać że przed każdą inhalacją dwa wziewy Ventolinu, właśnie po to żeby rozszerzyć oskrzela. Ogólnie wygląda to tak:

Rano: Ventolin x 2, Kolistyna ... 20 minut ... Sól 7%
Południe: Ventolin x 2, Pulmozyme
Wieczór: Ventolin x 2, Kolistyna ... 20 minut ... Sól 7%

A w międzyczasie jedzenie (tzw. papu), obowiązki zawodowe, czasami trochę lenistwa, itp.
Mukowiscydoza jest jak alkohol ... Ja ją w twarz ... Ona mnie na ziemię. Ale codziennie rano wstaję i leję ją dalej!

3 x "A" - Agitacja, Agitacja i jeszcze raz Agitacja - http://www.muko.smolarnia.org

Sylwisska
Aktywista
Kontakt:

Post autor: Sylwisska » śr 19 paź, 2011 09:45

Ja mam zalecone tak: rano Ventolin, odczekac 10minut, inhalacja z 5%soli, drenaz i Colistyna, popoludnie Pulmozyme, wieczorem tak samo jak rano. Po Ventolinie Pani doktor kazala mi odrazu robic inhalacje z soli, ale z kolei dwie mamuski ktore inhaluja Colistyna powiedzialy ze lepiej odczekac okolo 10 minut i dopiero wtedy robic z soli.

Ewelina
Aktywista

Post autor: Ewelina » śr 19 paź, 2011 10:08

nikt mi nic nie mówił o ventonilu ,kiedyś użtwalismy berodualu przy zaostrzeniu.Działa chyba tak jak ventolin,miałam go w kroplach ,a czy ventolin jest w kroplach? bo jak upartemu,dwulatkowi u którego wszystko jest na ''nie'' i wszyscy są ''gupka''wytłumaczyc żeby otworzył bużkę bo mamusia musi zrobic psik ,psik cudu jakiego by trzeba

Sylwisska
Aktywista
Kontakt:

Post autor: Sylwisska » śr 19 paź, 2011 10:33

Ewelina małe dzieci Ventolin maja w inhalacjach, my mamy 1,5ml. Ventolinu i 2ml. soli fiziologiczznej. Wydaje mi sie ze zawsze przy Colistynie jest podawany Ventolin.

harry
Kontakt:

Post autor: harry » śr 19 paź, 2011 10:36

Jak to fajnie czasem wejść w przerwie kawowej na forum i już wiem co dalej mam wciągać. Czyli teraz czas na kolistyne :)

Tak, ja też używam berodualu w kroplach do inhalacji, jakoś tak lepiej na mnie działa. A wziewki ventolinu to na wyjścia, w razie W, co by się "sztachnąć"... Po ventolinie czy berodualu, dobrze jest zrobić krótką 10-15 minutową przerwę, bo to taki czas kiedy płucka się ładnie rozszerzą i więcej leku dotrze. Kolistyna jak Pulmozyme, lepiej robić na oczyszczone płuca, bo inaczej wykaszlemy i tyle pożytku z całego dymku.
Przekaż 1% podatku, mały procent wielka pomoc... Przeszcze płuc w mukowiscydozie

julasek
Aktywista
Kontakt:

Post autor: julasek » śr 19 paź, 2011 13:27

helfajer pisze:Hej,

................. Po soli i pulmozyme oklepywanie jak najbardziej wskazane.
a mojemu synkowi pani doktor zaleciła spokojne polegiwanie po pulmo, absolutnie nie klepać... lek ma dotrzeć do celu i nie wskazane są skakania, bieganie itd... czyli wszystko to co Julek robi non stop... ;-)
ObrazekObrazek

Ewelina
Aktywista

Post autor: Ewelina » śr 19 paź, 2011 14:39

Helfajer strzelił gape klepiemy przed pulmo

helfajer
Aktywista
Kontakt:

Post autor: helfajer » śr 19 paź, 2011 14:53

Ewelina pisze:Helfajer strzelił gape klepiemy przed pulmo
Chodziło mi o to że po pulmo ok 2 godzin bez wysiłku, a potem klepanko. Poza tym 'Helfajer' nie stosuje klepanka więc mógł strzelić gapę :-D Widzę ilu lekarzy tyle teorii na temat oklepywania (kiedyś, co i jak, może przed, może po).

Ewelina
Aktywista

Post autor: Ewelina » śr 19 paź, 2011 15:08

Powiedzcie czy ja dobrze rozumuje;rano,ventolin czy tam berodual ,odczekac 10-15 min.,sol,drenaz ,odczekac 20 min.
kolistyna.Po południu ventolin ,pulmozyma i tu znowu nie wiem czy powinnam zrobic drenaz po ventolinie ,a przed pulmozyme? Bo po leku na rozszerzenie oskrzeli powinno sie oklepac ,przynajmniej tak mi wiadomo.

harry
Kontakt:

Post autor: harry » śr 19 paź, 2011 15:32

Podzielę się i ja, pełną rozpiską:

Rano: sól (0,9%) 3ml + berodual 20 kropli, 10-15 minut, ale że ja kaszle, to trwa różnie, kaszel kaszel poranno-do-poludniowy, Kawa - Śniadanie - Ciacho, Pulmicort (1 ml), Kolistyna 2mln (w 4-5ml soli 0,9%)

Środek: Pulmozyme

Wieczorek: Pulmicort (1 ml), Kolistyna 2mln (w 4-5ml soli 0,9%), (nocny seans tlenowy 1l)

LEGENDA: Nie ma w moim opisie drenażu, bo go zwyczajnie nie stosuje, nie dmucham już też w nic (żadne acapelle, fluttery). Berodual też stosowany w wersji okrojonej czyli raz dziennie. To wszystko za sprawą obfitych krwiopluć. Podział czasowy jest mocno uśredniony, bo rano to też godzina 11 :)
Przekaż 1% podatku, mały procent wielka pomoc... Przeszcze płuc w mukowiscydozie

Awatar użytkownika
marry
Aktywista

Post autor: marry » ndz 04 mar, 2012 11:49

CZY MOŻECIE PODZIELIĆ SIE ZE MNĄ INFORMACJĄ NA TEMAT INHALACJI Z SOLI HIPERTONICZNEJ (3, 5 LUB 7 %) ? CZY TAKA SÓL SAMI SPORZĄDZACIE CZY PROSICIE LEKARZA O RECEPTE NA GOTOWY ROZTWÓR? CO JEST LEPSZE I BEZPIECZNIEJSZE ??
Obrazek

helfajer
Aktywista
Kontakt:

Post autor: helfajer » ndz 04 mar, 2012 12:06

marry pisze:CZY MOŻECIE PODZIELIĆ SIE ZE MNĄ INFORMACJĄ NA TEMAT INHALACJI Z SOLI HIPERTONICZNEJ (3, 5 LUB 7 %) ? CZY TAKA SÓL SAMI SPORZĄDZACIE CZY PROSICIE LEKARZA O RECEPTE NA GOTOWY ROZTWÓR? CO JEST LEPSZE I BEZPIECZNIEJSZE ??
Kiedyś myślałem że lepszy jest roztwór sporządzony w aptece, ale zmieniłem zdanie. Taka otwarta butelka roztworu to chyba nie za dobrze. A normalnie to roztwór robię sobie sam, 5%, 7%, 9% - jak kto woli. Wszystko można ładnie pięknie wyliczyć ile trzeba wlać soli a ile reszty :-D

Ewelina
Aktywista

Post autor: Ewelina » ndz 04 mar, 2012 12:25

tak lepiej samemu zrobic niż kupowac gotowy ja mojej Zuzi już nie mieszam wlewam 10% i z tego ma infalacje od około miesiaca

Anna_M
Aktywista

Post autor: Anna_M » ndz 04 mar, 2012 21:30

Lekarz powiedział nam, że otwarte opakowanie soli nie powinno stać dłużej niż 12 godzin. Bo ten płyn rozbijany jest na cząstki i wszystko co w nim jest - sól tak samo jak i bakterie, które się w niej rozwinęły - wędrują od razu do płuc.
Fiolka soli hipertonicznej czy izotonicznej jest sterylna. Jeśli otwieramy ją do porannej inhalacji, to to co zostaje wieczorem idzie do śmieci. A sporządzanie roztworu o odpowiedniej mocy jest tak łatwe jak naciągnięcie do strzykawki z podziałką odpowiedniej ilości płynu. Dosłownie... :-)
mama Sławka urodzonego 4 stycznia 2011 (F508del/G542X) i Aleksa urodzonego 9 sierpnia 2008 (zdrowy! :) )

helfajer
Aktywista
Kontakt:

Post autor: helfajer » pn 05 mar, 2012 10:50

Anna_M pisze:Lekarz powiedział nam, że otwarte opakowanie soli nie powinno stać dłużej niż 12 godzin. Bo ten płyn rozbijany jest na cząstki i wszystko co w nim jest - sól tak samo jak i bakterie, które się w niej rozwinęły - wędrują od razu do płuc...
Ale to jest niewykonalne np. dla ampułek po 10 ml. Jeśli ja zużywam 5,6 ml NaCl 10% dziennie, to taka jedna ampułka musi być otwarta 24 godziny. Chyba, żeby zakupić ampułkę 5ml, ale nie szukałem jeszcze czy takie są.

Anna_M
Aktywista

Post autor: Anna_M » pn 05 mar, 2012 15:44

My zużywamy 4 ml soli 10% na dobę - to co zostanie albo do wypicia, albo do śmieci... Ale 5 ml... my mieliśmy tylko izotoniczną. Ale poszukać można...
mama Sławka urodzonego 4 stycznia 2011 (F508del/G542X) i Aleksa urodzonego 9 sierpnia 2008 (zdrowy! :) )

ODPOWIEDZ