podawanie KREONU

Jak się leczy chorobę, jakie leki w jaki sposób się podaje, jak powinno przebiegać leczenie. Zaznaczamy, że opisywane tu rzeczy nie są zaleceniami i aby je zastosować bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem.
KasikPP
Aktywista

podawanie KREONU

Post autor: KasikPP » śr 23 maja, 2012 19:41

Mam 2 dzieci w wieku 4 i 6 lat. Dzisiaj lekarka pokazała mi artykuł, w którym pokazane było iż przeciętnie należy podawać 2000 lpj na 1 g tłuszczu. Oznacza to, ze do płaskiej łyżeczki masła należy podać 1 kapsułkę; do kajzerki 1/3 kapsułki; parówka - 2 kapsułki; Kotlet schabowy z ziemniakami i z masłem -5 kasułek. Ile wy podajecie swoim dzieciom Kreonu? Czy w takim razie nie lepiej zastąpić kreon 10 tys. na kreon 25 tys? Zmniejszy to znacznie liczbę kapsułek.

maga
Aktywista
Kontakt:

Re: podawanie KREONU

Post autor: maga » czw 24 maja, 2012 20:58

Mnie osobiście wydaje się to bez sensu...
Kreon stosowany w zbyt dużych dawkach może spowodować kolonopatie i mimo, iż moje dziecko nigdy nie stosowało maksymalnych dawek kreonu ma już zgrubiałe ścianki jelit.
Wydaje mi się, że kroen podajemy według potrzeby czyli obserwujemy dziecko i widzimy :) znaczy ja widzę :)
Do bułki posmarowanej masłem z wędliną daje 1 kapsułkę kreonu, do mięsnego obiadu 2 kapsułki, do takiego z duża ilością sosu zdarza się, że 3.. ale to wszystko wynika głownie z obserwacji dziecka. Mała bierze max 7-8 kapsułek na dobę i dobrze przybiera na wadze, ma jedno max 2 wypróżnienia na dobę. Robiliśmy ostatnio badanie na elastaze i wyszło w normie.
Ja bym nie podawała wg. schematu tylko wg. tego jak nasze dzieci trawią, bo trzustka mimo iż niewydolna coś tam jednak sama jeszcze trawi, u jednych mniej, u drugich więcej i dawki kreonu dobierałabym pod dziecko, nie pod schemat :)
Dominika moje najukochańsze słoneczko :)

Obrazek

danula
Aktywista

Post autor: danula » sob 26 maja, 2012 17:32

maga...1 kapsułkę 10 tys.czy 25 tys.?

moja córka lat 12 i ważąca 32 kg moze wziąść 10 kapsułek na dobę po 25tys. i tak jeszcze ma zapas a wcześniej zawsze dawałam jej 1 kaps.25tys.a teraz do bardziej treściwego jedzenia 2 kaps.25tys.
tak samo malutkiemu 2 latkowi do mleka Cystilac daje 1 kaps.25tys. i tak na dobę to też ma zapas

podobno kazało,ze lekarze za mało zalecali Kreonu
KasikPP pisze:Kreon stosowany w zbyt dużych dawkach może spowodować kolonopatie i mimo, iż moje dziecko nigdy nie stosowało maksymalnych dawek kreonu ma już zgrubiałe ścianki jelit.
o tym nic niewiem, a jak to się bada?

maga
Aktywista
Kontakt:

Post autor: maga » sob 26 maja, 2012 17:42

Bodajże o kolonopatii włókniejącej jako skutku ubocznym możesz przeczytać na ulotce kreonu.
Takie rewelacje wychodzą w usg jamy brzusznej.
Moja młoda waży 25kg, na dobę bierze 7-8 kapsułek kreonu 10tyś. IMID jest przeciwny podawania kreonu 25tyś u dzieci, ale wiem, że są różne szkoły.

Po wykryciu pogrubionych ścian jelita (2 lata temu), pod okiem dietetyka zmniejszaliśmy dawki i tak zeszliśmy z 12-13 kapsułek do 7-8.
Fakt, nigdy mała nie potrzebowała dużych dawek kreonu do prawidłowego trawienia, niemniej nawet te stosunkowo nie duże 12-13 przy wadze ok 21-22kg, było dla niej za duże. Dlatego uważam, że nie ma standardowych dawek dla wszystkich, bo każde dziecko jest inne :)
Dominika moje najukochańsze słoneczko :)

Obrazek

Anna_M
Aktywista

Post autor: Anna_M » sob 26 maja, 2012 22:18

KasikPP pisze:Dzisiaj lekarka pokazała mi artykuł, w którym pokazane było iż przeciętnie należy podawać 2000 lpj na 1 g tłuszczu.
Uwielbiam takie teksty! :-/ Czy Twoja lekarka leczy "przeciętne dziecko", czy konkretnie Twoje? My dajemy 1000 j / 1 gram tłuszczu i to wystarcza. Syn ma 16,5 miesiąca. Obliczając ilość tłuszczu w posiłku liczę albo wg opisów na opakowaniach ( na wielu pisze ilość tłuszczu w 100 gramach i w porcji, na niektórych pisze, jak np. na maśle - 82% tłuszczu.), albo wg książeczki "Kalorie. w kromce, łyżce, plasterku" wydawnictwa WEKTOR - to do diety, ale oprócz kalorii wypisane są zawartości tłuszczu. Oczywiście niektóre zapisy koryguję, wg doświadczenia, ale korzystam też ze strony www.tabele-kalorii.pl - tam tez jest zawartość tłuszczu bardzo wielu potraw i składników. Ale do pieczywa nie podajemy kreonu. I jak Sławek je suchą bułkę, to nie ma żadnych problemów bez kreonu. A w tej książeczce pisze, że kajzerka ma 0,6 grama tłuszczu. Jak ja piekę chleb, to na cały 600 gramowy bochenek daję 10 gram masła...
Nie przejmuj się artykułami w gazetach. Szukaj lekarza, który dla Ciebie jest wiarygodny.
mama Sławka urodzonego 4 stycznia 2011 (F508del/G542X) i Aleksa urodzonego 9 sierpnia 2008 (zdrowy! :) )

helfajer
Aktywista
Kontakt:

Post autor: helfajer » ndz 27 maja, 2012 09:06

Ale po co sobie tak utrudniać życie. Ja biorę tak:
- śniadanie, kolacja (1-2 szt)
- obiad (2-3 szt)
- jakieś tam inne przekąski (1)
Oczywiście chodzi tu o Kreon 25.000, także może trochę nie w temacie. Ale na przyszłość wasze dzieci będą wiedziały jak się "obchodzić" z Kreonem :P
Mukowiscydoza jest jak alkohol ... Ja ją w twarz ... Ona mnie na ziemię. Ale codziennie rano wstaję i leję ją dalej!

3 x "A" - Agitacja, Agitacja i jeszcze raz Agitacja - http://www.muko.smolarnia.org

julasek
Aktywista
Kontakt:

Post autor: julasek » pn 28 maja, 2012 08:36

my jesteśmy wlasnie po wizycie mukokompleksu, i wlasciwie jedyne co mamy skorygować to podawanie kreonu 10.000
ja zawsze startowałam z kreonem na samym początku jedzenie, i chyba przez to julek srednio lubi jesc,.. a tu sie okazuje, ze mozna w trakcie jedzenia i nawet na sam koniec. nie wiedzialam tego. no i ze np. do jednej delicji nie dajemy wcale...

Julek bierze 1/4 do 1/3 kapsulki kreonu na posilek. Do obiadu mięsnego 1/3 kaps, do lekkiego sniadanka 1/4. Pani dietetyk mowi ze to dawki kosmetyczne :) w sumie od zawsze takie miał.

Grunt to wlasnie indywidulanie podchodzic do kazdego dziecka, bo każde inne przecież jest :) każde kochane :)
ObrazekObrazek

kaja1535
Aktywista

Post autor: kaja1535 » pn 28 maja, 2012 09:00

To rzeczywiscie sa to dawki ,,kosmetyczne,, . Moj Bartosz ma 9 miesiecy i bierze 1/3 kapsulki, ale narazie sa to stale dawki, gdyz jedzenie jeszcze jest malo urozmaicone, wiec ciezko powiedziec jak to bedzie za 2 miesiace. Narazie kaszki i obiadki zmiksowane bo na zeby nie moge sie doczekac, aby cos innego mu podac. Wiec 5 razy dziennie po 1/3 kapsulki.
A co do podawania to jestem zaskoczona, zawsze mowili bezposrednio przed posilkiem, a tu prosze mozna w trakcie i po :shock: :-D
Pozdr
p.s a tak wlasciwie od jakiego wieku dziecka niezbedna powinna byc porada dietetyka?
Mama Bartoszka z CF 29.08.2011 - F508del/R1102X i zdrowej Wiki 22.09.2005

julasek
Aktywista
Kontakt:

Post autor: julasek » pn 28 maja, 2012 10:04

kaja, ja konsultowalam sie z dietetyk od początku... byl nawet taki czas, że probowałysmy podawac kreon co 2 dni... bo julek mial zaparcia.
a z drugiej strony elastaza poniżej 15 więc bez kreonu ani rusz...
ObrazekObrazek

aneta2002
Aktywista

Post autor: aneta2002 » pn 28 maja, 2012 13:55

Ja podaje kreon 10,000 rozważony po 1000 taka małą dawka i tylko do kaszki wieczorem bo Igor ma zaparcia czekamy na wynik elastazy :(
mama Igorka 30miesięcy ( CF ) i zdrowej Martynki lat 10

kaja1535
Aktywista

Post autor: kaja1535 » pn 28 maja, 2012 19:58

Synek mial tylko dwa razy robiona elastaze. Orientujecie sie co ile trzeba to badanie robic?
Aneta2002 - to malutka dawke macie, tez od takiej zaczynalam, ale to juz bylo i nie wroci wiecej :?

danula
Aktywista

Post autor: danula » pn 28 maja, 2012 23:46

moje dzieci akurat potrzebują dużo kreonu i każde dziecko ma inne potrzeby
a z tym kreonem 25 tys. zamiast 10tys. to zalecił prof. Walkowiak bo nam pacjentom taniej wychodzi, moze zmienił zdanie ale nic mi o tym niewiadomo

sorciere

Post autor: sorciere » wt 25 wrz, 2012 18:32

Mój synek ma kreon 10000 , ma 23 miesiace. Do jakiegos czasu brał po jedej kapsułce do każdego posiłku ale nadal robił tłuste kupki , luźne i ze śluzem.
Zwiększono mu dawkę np. ze sniadankiem 3 kreony, z jogurtami 2, z chrupkami 2-3, obiadek 5, kolacja 3. Z mlekiem 250g dostaje 5-6 tabletek, 5 ze zwykłym mlekiem 6 z Fortini Nutricia ( jest bardziej kaloryczne) i tak uzbiera nam się dziennie 25 kreonów. Kupki są okay :)

sorciere

Post autor: sorciere » wt 25 wrz, 2012 18:34

kaja1535 pisze:To rzeczywiscie sa to dawki ,,kosmetyczne,, . Moj Bartosz ma 9 miesiecy i bierze 1/3 kapsulki, ale narazie sa to stale dawki, gdyz jedzenie jeszcze jest malo urozmaicone, wiec ciezko powiedziec jak to bedzie za 2 miesiace. Narazie kaszki i obiadki zmiksowane bo na zeby nie moge sie doczekac, aby cos innego mu podac. Wiec 5 razy dziennie po 1/3 kapsulki.
A co do podawania to jestem zaskoczona, zawsze mowili bezposrednio przed posilkiem, a tu prosze mozna w trakcie i po :shock: :-D
Pozdr
p.s a tak wlasciwie od jakiego wieku dziecka niezbedna powinna byc porada dietetyka?

Nie za bardzo się orientuje jak to jest w poszczególnych klinikach, ale my mamy dietetyka podczas każdej wizyty. :>

ANNA KONOWADA
Aktywista
Kontakt:

Post autor: ANNA KONOWADA » pt 28 wrz, 2012 13:47

sorciere pisze:Mój synek ma kreon 10000 , ma 23 miesiace. Do jakiegos czasu brał po jedej kapsułce do każdego posiłku ale nadal robił tłuste kupki , luźne i ze śluzem.
Zwiększono mu dawkę np. ze sniadankiem 3 kreony, z jogurtami 2, z chrupkami 2-3, obiadek 5, kolacja 3. Z mlekiem 250g dostaje 5-6 tabletek, 5 ze zwykłym mlekiem 6 z Fortini Nutricia ( jest bardziej kaloryczne) i tak uzbiera nam się dziennie 25 kreonów. Kupki są okay :)
Powiem szczerze , że sporo jak na 23-m-czne dziecko. Ja zwykle kierowałam się prostą zasadą - nie więcej niż 1 kreon na kg masy ciała ( nie można tej ilości przekraczać), zawsze jednak stosowaliśmy dużo mniejsze ilości.
Obrazek
WIKTORIA
Córeczko może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla mnie jesteś całym światem....

Mama Gosi
Aktywista

Post autor: Mama Gosi » sob 29 wrz, 2012 07:23

tez mi sie wydaje ze duzo tego kreonu a ile wazy twój maluszek sorciere? Ale każde dziecko jest inne i może akurat tyle potrzebuje. A jak ty takiemu maluchowi wciskasz te pięc tabletek przed obiadkiem, szacunek;p My bierzemy do mleka cystilac 1/2 tabletki tak samo do nowości które wprowadzamy powoli typu obiadki, kaszki.
Obrazek

kaja1535
Aktywista

Post autor: kaja1535 » sob 29 wrz, 2012 08:46

Moj synek ma 13 miesiecy. Je stale posilki i do kazdego 1/2 kapsulki kreonu 10 000j. Jesli podjata to dam mu kilka kuleczek na jabluszko. Wychodzi wiec 2,5 - 3 kapsulek na dobe. Pamietam jak przeszlismy z 1/3 na 1/2 kaps. - bylam zalamana, ze juz tyle musi brac, jednak widze, ze to niwielkie ilosci w porownaniu do innych. Ale tak widocznie musi byc.
Dodam, ze synek wazy 10,5 kg.

Anna_M
Aktywista

Post autor: Anna_M » ndz 30 wrz, 2012 20:46

sorciere pisze:Mój synek ma kreon 10000 , ma 23 miesiace. Do jakiegos czasu brał po jedej kapsułce do każdego posiłku ale nadal robił tłuste kupki , luźne i ze śluzem.
Aż usiadłam... 25 na dobę!?! Strasznie dużo! Ale najważniejszym wyznacznikiem są dobre kupki. Jednak ja bym zażądała badania poziom elastazy. Tylko pamiętaj, że kreon podaje się w celu strawienia tłuszczy, więc tym więcej kreonu im więcej tłuszczu w posiłku. (a nie do bardziej kalorycznych, bo posiłek może być bardziej kaloryczny np. z cukrów, a te nie wymagają podawania kreonu.) Jak dajesz chrupki kukurydziane (czyste, bez tłuszczu), to nie musi dostawać, bo nie ma sensu - kreon nie będzie miał tluszczu w posiłku do rozłożenia. Podobnie, jeśli na obiad zaserwujesz gotowany ryż zapiekany z owocami i cukrem (jeśli bez dodatku tłuszczu, np śmietany czy masła), albo owoc na przekąskę. Chyba tylko mango ma tłuszcz, reszta jest bezpieczna... ;-)
Dlatego my wyliczamy ilość kreonu w przeliczeniu na gram tłuszczu. Też musieliśmy stopniowo zwiększać dawki - ale teraz mamy wygodnie, bo dajemy 1000 jm. / 1 gram tłuszczu. Więc mamy inną dawkę do porcji budyniu na mleku 2%, a inną na takiej samej porcji ale na mleku 3,2%...
No i rozważ, czy przy takich dawkach nie było by sensowne przejść na kreon 25000. Wyjdzie i taniej, i przede wszystkim mniej do łykania dla syna.
mama Sławka urodzonego 4 stycznia 2011 (F508del/G542X) i Aleksa urodzonego 9 sierpnia 2008 (zdrowy! :) )

sorciere

Post autor: sorciere » czw 04 paź, 2012 19:09

Dzięki za rady :) może faktycznie porozmawiam o kreonie 25 tysięcy.
Padło pytanie ile waży mój synek - 11kg ma 23 miesiące.
Do wszystkich pokarmów dodajemy, maslo, śmetanę itd. Dlatego mamy już taki chwilowo "stały" przelicznik ile , co do , czego. W szpitalu wyliczyli mu dzienną ilośc kalorii ( prowadziłam taki kalendarz przez jaki coś gdzie zapisywałam, co ile czego zjadł, jakiej firmy itd, żeby mogli przeliczyć dzienne kalorie i witaminy jakie mniej wiecej dostaje) i kreon do tego pasuje. Jeśli schodzimy poniżej to kupki robią sie bardzo lużne i zawierają bardzo dużo śluzu... Oczywiście codziennie ma ochotę na coś innego więc te 25 to takie około ( ale mniej więcej zbliżone ) ) . Teraz kupki są jak nigdy (zachwycam się :D ), od \urodzenia robił bardzo złe, aż do teraz :)
Pozdrawiam.

sorciere

Post autor: sorciere » czw 04 paź, 2012 19:10

A kreon połyka dobrze, kładę mu przy obiadku(np) tabletki, bierze po jeden i połyka :)

ODPOWIEDZ